Oznaczenia na metkach a pranie ubrań

Kiedy już zakupimy ubranie, zanim je upierzemy i wyprasujemy, powinniśmy koniecznie sprawdzić oznaczenia na metkach. Dzięki temu, możemy uniknąć ryzyka, iż np. ulubiona bluzka się skurczy w praniu bądź ukochana sukienka zostanie pozbawiona koloru i zblaknie. 

Najczęściej spotykane symbole (oznaczenia) wydrukowane na metkach kupowanych przez nas ubrań

Najpopularniejszym symbolem jest oznaczenie przypominające otwartą miskę napełnioną falującą wodą. Symbol ten oznacza „normalne pranie” czy „zwykłe pranie”. Zazwyczaj w środku tej miski znajduje się czarna kropka, która oznacza temperaturę, w jakiej należy prać ubranie. Zamiast kropki może zostać umieszczona tam konkretna temperatura prania. 

Jeżeli pod miską znajduje się linia prosta, oznacza to delikatne pranie tekstyliów. Dwie linie oznaczają, że ubranie trzeba prać wyjątkowo delikatnie, w niskiej temperaturze, ponieważ wykonane zostało np. z jedwabiu. 

Miska, w której zobaczymy symbol dłoni oznacza tkaninę, która musi być prana ręcznie. 

Jeżeli miska jest przekreślona, mamy do czynienia z ubraniem, które należy prać chemicznie.

Symbole oznaczające użycie wybielaczy – trójkąty

Pusty trójkąt mówi, że możemy użyć każdego rodzaju wybielacza, trójkąt z dwoma kreskami z kolei, oznacza, że możemy używać jedynie wybielacza bez chloru. Trójkąt przekreślony informuje nas, iż wybielanie jest zakazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *