W co się ubrać na pogrzeb?

W co się ubrać na pogrzeb, aby wyglądać stosownie i elegancko? Przede wszystkim należy brać pod uwagę, że pogrzeb to smutna lecz podniosła uroczystość. Dlatego strój powinien być nie tylko skromny, schludny, lecz także utrzymany w ciemnej kolorystyce.

W co się ubrać na pogrzeb bliskiej osoby?

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby przepełnione jest żalem, rozpaczą i smutkiem. Jest to bardzo podniosły moment, wymagający dostosowanej oprawy oraz odpowiedniego ubioru. Podczas uroczystości pogrzebowej obowiązuje dress code. Dlatego niezwykle ważne jest zastosowanie się do niego, gdyż dzięki temu wyraża się solidarność z rodziną pogrążona w smutku, a także oddaje cześć pamięci zmarłej osoby. Zgodnie z Polską kulturą tradycyjnym kolorem żałoby jest czerń. Jest barwa bardzo bezpieczne podczas pogrzebu, a jednocześnie doskonale oddaje smutek i podniosły charakter wydarzenia. Dlatego zgodnie z dress codem żałobnym najbliższa rodzina zmarłego powinna być ubrana na czarno. Dodatkowo stroje tym kolorze powinny być noszone także w okresie żałoby, którego długość zależy od stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą.

Co ubrać na pogrzeb – przyjaciele i dalsza rodzina zmarłego

Przyjaciele, a także dalsza rodzina zmarłego nie muszą przychodzić na pogrzeb ubrani w czerni. Jednak ich stroje powinny pozostawać w kolorach stonowanych oraz ściennych. Dlatego dobrym wyborem będą ubrania granatowe, brązowe, grafitowe czy ciemnoszare. Istotne jest jednak, aby kolory te nie były jasne oraz krzykliwe. Poza kolorem istotną kwestią pozostaje także krój ubrania. Kobiety wybierające się na pogrzeb powinny ubrać garsonkę, sukienkę lub garnitur. Ważne, aby długość sukienki i spódnicy sięgała za kolano lub do kolana. Ponadto zgodnie z żałobnym dress codem ubrania te nie powinny być zbyt obcisłe, a także wydekoltowane. Byłoby to bardzo niestosowne. Można oczywiście wybrać spodnie, które powinny być jednak zaprasowane w kant. Natomiast buty nie powinny odkrywać palców i pięt. Nie powinny być także zbyt wysokie. Wynika to nie tylko z kwestii wygody i komfortu, lecz także charakter uroczystości. Natomiast wybierając biżuterię i dodatki należy postawić na dyskrecję, umiarkowanie oraz skromność. Ciekawym dodatkiem do kreacji na uroczystość pogrzebu może być także kapelusz lub toczek w kolorze ciemnym. W ten sposób ubiór będzie jeszcze bardziej elegancki.

Ubiór na pogrzeb – co wypada założyć?

W przypadku mężczyzny kwestia ubioru na pogrzeb jest nieco mniej skomplikowana. Doskonale sprawdza się dobrze skrojony garnitur w ciemnym kolorze. Do tego dobrać można białą koszulę oraz czarny krawat. W takim wypadku rewelacyjnie sprawdzają się również czarne buty, które dadzą stylizacji elegancji i klasy. Natomiast dodatki należy wybierać oszczędnie. Wystarczający może okazać się tylko zegarek. Z kolei w przypadku pogrzebu odbywającego się zimą do garnituru należy założyć wełniany płaszcz. Powinien być on w ciemnym kolorze, aby pasować do charakteru uroczystości. Można także założyć szalik oraz rękawiczki, dopasowując w ten sposób strój do panujących warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *